HABERLER


.

"Şehit ve Gaziler Haftası" nedeniyle tüm yurtta çeşitli etkinlikler düzenleniyor. 18-15 Eylül tarihleri arasındaki bu haftaya, başta Şehir ve Gaziler Vakfı olmak üzere, pek çok sivil toplum örgütü, şehit ve gazilerin yakınları katılıyor.

Kralın Adamlarına Ne Oldu?"All The King's Men" filminden bir sahne.

Popüler Tarih Dergisi, Haziran 2000 sayısında, Çanakkale Savaşları’nın en ilginç konularından birini kapağında kullandı. Kralın Adamları ya da “Sandringham Bölüğü” olarak adlandırılan, 147 askerin hikayesi 1999 yılında “All The King’s Men” filmiyle tekrar gündeme geldi. Popüler Tarih Dergisi’nin de belirttiği gibi, oldukça haksız iddialarla yola çıkan filmin konusu ne Osmanlı tutanaklarında, ne de kişilerin ifadelerinde doğrulanmıyor. Bu filme karşı Türk Dışişleri Bakanlığı, filmin çekimleri sürerken bir rapor göndermiş ve belgeleriyle konunun böyle olmadığını, bu filmin çevrilmesiyle iki ülke arasındaki ilişkilein güçlendirilemeyeceği ifade edilmişse de, filmin çekimlerine devam edilmiş ve 14 Kasım 1999’da İngiliz seyircisi ile buluşmuştur.

Konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Bilinmeyenler bölümünü ziyaret ediniz.

18 Mart 2000 haftası boyunca, Çanakkale Savaşları'nın 85. Yıldönümü yurtta çeşitli konferans ve törenlerle kutlandı.

25 Nisan 2000'de Anzak Günü, Çanakkale'de çeşitli etkinliklerle anılacak. Avustralya ve Yeni Zelanda Başbakanları'nın da katılıcağı törenlere Başbakan Bülent Ecevit'in yanı sıra, üst düzey bürokratlar ve çeşitli ülkelerin temsilcileri de iştirak edecek. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin düzenlediği konferans ise yerli ve yabancı birçok bilim adamını ağarlayacak. 24 Nisan 2000 sabahı saat 09.00'da açılacak olan konferansa Prof. Dr. Yuluğ Tekin Kurat, Prof. Dr. Bruce Scates, Prof. Dr. Seçil Akgün Karal, Prof. Dr. Norman Stone, Prof. Dr. Holger Afflerbach, Ashley Ekins, Prof. Dr. A. Mete Tuncoku, Prof. Dr. Peter Doyle ve Piotr Nykiel gibi değerli isimler katılacaklar. Konferans 25 Nisan akşamı verilecek yamakle son bulacak.
Türkiye Gazetesi/18/03/2000

Ünlü İngiliz biyograf John Lee'nin 10 yıl süren araştırmaları sonucu kaleme aldığı General Hamilton'un hayat hikayesi, Nisan sonlarında İngiltere'de piyasaya çıkacak. "Bir Askerin Hayatı" adını taşıyan kitapta, Ian Hamilton'un Çanakkale Savaşları sırasında kaleme aldığı ve daha sonra "Gelibolu Günlüğü" adı altında Türkçe'ye de çevrilen günlüğünün hiç yayınlanmamış bölümleri de yer alacak.

.

.[Savaş Öncesi] Deniz Harekâtı] [Kara Harekâtı] [Hava Harekâtı] [Savaşın Sonuçları]
[Bilinmeyenler] [Kişiler] [Şiirler] [Menkıbeler] [Albüm] [Kronoloji] [Gaziler] [Çanakkale İçinde]
[Kaynakça] [Bibliyografya] [CD-ROM] [Aktüel] [Arama] [Ana Sayfa]